6. 2. 2016

Na posledním jednání zastupitelstva 25. ledna vystoupil i Jan Nezhyba (Piráti), člen havířovské komise pro životní prostředí a společný kandidát Pirátů a SZ z posledních komunálních voleb s připomínkou, že pro plánovanou výstavbu KFC, o které jsme psali jako první 14. ledna, chce město vybrat zcela novou plochu na zelené louce, místo aby využilo stávající prázdné provozovny v centru města. Kompletní příspěvek Jana Nezhyby z jednání havířovského zastupitelstva si můžete přečíst zde:

Dobrý den vážení zastupitelé, pane primátore. Jsem Jan Nezhyba, bydlím, jsem občanem města Havířov, jsem členem spolku nebo sdružení OPS, které tady kdysi usilovalo o to, aby se nestavěla spalovna a přicházím k Vám v rámci interpelace, promluvit ve věci možného prodeje nebo plánovaného prodeje pozemku v Havířově pro realizaci záměru výstavby KFC. Pominu-li jakési vlastní antipatie k této společnosti je zde zcela jiný problém, ale podle mého mínění stěžejní. Tímto problémem je onen pozemek a tedy i umístění plánované stavby. Jde o fakt, že se pro tento záměr prodává pozemek, který je nezastavěný, je travnatou plochou s několika stromy. Podle mého úsudku a dění v Havířově je zřejmé, že nám začíná střed města zet prázdnotou. Řekněme si na rovinu, že drtivý podíl na tomto faktu má i hloupá cenová politika společnosti RPG. To ale přeci neznamená, že se budeme posouvat na okraj města a že budeme vehementně zastavovat zelené plochy v našem městě. Je tedy na místě, a já bych Vás poprosil, o znovuzhodnocení Vašich postojů k tomuto problému nejen pro tento případ samotný, ale i pro rozhodování do budoucna. Pro další.

Rád bych Vás upozornil na fakt, proč je potřeba zachránit zelené plochy v našem městě a proč bychom se tímto tématem měli výrazně zabývat. Odjakživa byl Havířov městem zeleně a je na nás jestli chceme mít v našem městě zeleň a nebo nadále chceme být městem v zeleni. Tyto plochy, byť nám to na první pohled nepřipadá mají své neocenitelné místo v tvorbě mikroklimatu. V dnešní době, kdy je nám, kdy jsou sucha aktuálním a palčivým problémem a i naše město extrémně sálá teplem v letních obdobích, je na místě chránit a cenit si každý kousek zeleně v našem městě. Stav zeleně díky suchu a intenzivní údržbě v Havířově je na mnoha místech už teď kritický a právě hygienické funkce těchto ploch jsou neocenitelným faktorem v městské zástavbě, které zasahujou právě do palčivých problémů, které řešíme. Mám na mysli kvalitu ovzduší a prašnost. Dalo by se o tomto tématu hovořit ještě dlouho a popisovat Vám návaznosti, ale zřejmě to není potřeba, protože veřejně dostupných informací je spousta.

Dovolím si tedy ještě jednu připomínku a spíše doporučení. Pokud už zástavba těchto ploch je podle Vás naprosto nevyhnutelným faktem, je potřeba dbát na to, aby dopad takové výstavby a provozu těchto budov plně a účelně konečně kompenzoval tyto změny v mikroklimatických podmínkách. Mám na mysli to, že novostavby po většinou bývají ražení technobeden. Je na místě tyto objekty, aby byly plánovitě opatřovány zelenými střechami, aby nám tak ve městě nevznikaly další sálající plochy a zpevněné plochy bez retence srážkových vod. Aby, když už budeme mít ve městě jen tu zeleň, aby se stále dalo v našem městě normálně žít. Dle mého úsudku totiž takovým postupem vytváříme pro další podobné záměry nebezpečný precedent. Otázka by měla být. Je tato problematika při schvalování zohledňována? A zastupitelé berou v patrnosti i tyto aspekty? Děkuju.

Primátor Bc. Daniel Pawlas (KSČM) na to zatím reagoval takto

(…) Co se týče zeleně a udržitelnosti ekologie mělo by to jít ruku v ruce. Já plně s Váma souhlasím, že každá stavba, která dneska se komponuje do městské zástavby má být nejen architektonicky cenná, ale zároveň má být ohleduplná k životnímu prostředí. Určitě při zpracovávání tohoto projektu s kanceláří architekta města a samozřejmě investorem budeme spolupracovat. (…)