24. 9. 2018

Již více než tři roky organizují havířovští Zelení úklidy podél meandrů řeky Lučiny, případně v okolí. Většinou v rámci akcí jako je Ukliďme Česko atp. Hlavně díky dobrovolníkům, kteří se k akci ve svém volném sobotním dopoledni i letos v září přidali, se podařilo z okolí meandrů Lučiny posbírat asi 100 kg odpadu a velkou část z toho i vytřídit.

Cílem je nejen zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek, ale i rozšířit povědomí o této akci mezi širokou veřejnost a vyvolat celospolečenskou diskusi k problematice černých skládek a nepořádku kolem nás.

Havířovští zelení dobrovolnické úklidy organizují při různých příležitostech od roku 2015. Za tu dobu se tak z okolí řeky Lučiny či z chráněné lokality havířovských mokřadů podařilo posbírat a odvést více než tunu odpadu, který zde zavlekli lidé. Také letos tak podél řeky leženy např. opuštěné gumáky, oblečení a PET lahve. Jindy zde najdete do řeky hozený cestovní kufr, jízdní kolo nebo pneumatiky od aut. Proč někomu stojí za to odvést použitou pneumatiku auta až do řeky? To zůstává smutnou otázkou.

I letos tak cílem podzimního úklidu bylo okolí koryta řeky. Mnoho z nás volný čas rádo tráví procházkou v přírodě a výhodou meandrů Lučiny je, že oblast je snadno dostupná pro každého z Havířova. Meandry Lučiny se nachází na jihozápadním okraji města a jako přírodní památka fungují od 1991. Oblast tvoří tok řeky Lučiny, který na tomto území vytvořil přirozené meandry navazující na mokřady. Žádný z úklidů by se ale neobešel také bez dobrovolníků, kteří nejedno sobotní ráno strávili úklidem v přírodě.

Před dvěma lety např.  práce na havířovských mokřadech zdokumentoval i Český rozhlas.