31. 3. 2016

Aktivisté šíří nyní polopravdy nebo účelové informace o vlně „uprchlíků“ putujících do Havířova. Strana zelených se důsledně vymezuje proti podávání neúplných nebo zkreslených informací s cílem vyvolat u havířovských obyvatel obavy.

Problém migrace není jednoduchý a je pochopitelné, že havířovští obyvatelé mohou cítit obavy, avšak většinou také díky tomu, že o aktuálních podmínkách nemají dostatek informací. Zelení celou situaci v Havířově, na rozdíl od jiných, probírali se zástupci Ministerstva vnitra ČR a Správou uprchlických zařízení a středisko v Havířově-Dolní Suché jsme v minulosti dokonce navštívili osobně. „Chceme, aby lidé v Havířově měli skutečně objektivní informace. Bohužel nás mrzí, že lidé z okolí strany Tomia Okamury využívají situaci k účelovému nakládání s informacemi a často vyvolávají u obyvatel Havířova nepodložené obavy a pocit ohrožení“, uvádí SZ Havířov. V Dolní Suché pobývají žadatelé o azyl bez problémů již od roku 1992, víceméně bez větší pozornosti obyvatel. Je však třeba, aby byli havířovští obyvatelé vždy dostatečně informováni.

Ve Pobytovém středisku jsou ubytováni žadatelé o mezinárodní ochranu, kteří již prošli karanténou a především ztotožněním identity v přijímacím středisku. Druhý typ, Integrační středisko slouží osobám, kterým byla přiznána mezinárodní ochrana a které vstoupily do Státního integračního programu a požádaly o dočasné ubytování v IAS. Doba strávená v IAS (max. 18 měsíců) slouží především k osvojení českého jazyka a získání samostatného bydlení a zaměstnání. Ubytování v IAS je zpoplatněno.

Již včera jsme přinesli aktuální informace o tom, jak vypadá současná situace v Pobytovém středisku v Havířově-Dolní Suché, kde je nyní obsazenost 84 klientů, z toho nejvíce klientů, 38 je z Ukrajiny a 27 klientů z Číny.

Již dříve uvedl i primátor města Daniel Pawlas, že „město spolupracuje s ministerstvem vnitra, které středisko provozuje. Každý rok schvalujeme ubytování několika lidem, kteří splnili podmínky pro udělení azylu a chtějí u nás zůstat. Rozhodně se ale musíme bránit tvrzením, že by mělo do Havířova přijít několik stovek nelegálních uprchlíků. Jednak by je nebylo kde ubytovat a samozřejmě, že bychom se tomu bránili,“ (informoval o tom Deník dne 24. března 2016).

Ve středu 30. března 2016 jsme k tomu zveřejnili aktuální informace, které jsme získali přímo od Správy uprchlických zařízení. Je faktem, že středisko v Dolní Suché funguje bez problémů již několik let. Stejně tak jsou dlouho na území Havířova, a to i mimo areál pobytového střediska ubytováni žadatelé o mezinárodní ochranu a to ve dvaceti integračních bytech. Evidentně se tak nejedná o „ilegální uprchlíky“, nýbrž osoby s udělenou mezinárodní ochranou. Navíc se o žádném rozšíření kapacit bez vědomí města nejedná.

Samotná Správa uprchlických zařízení nám k tomu dne 31. března uvedla:

Mimo areál pobytového střediska jsou umístěni žadatelé o mezinárodní ochranu a to ve dvaceti integračních bytech.

Nyní Správa uprchlických zařízení MV nejedná o rozšíření svých kapacit pobytových a integračních středisek, jak jsem zmínil, kapacity jsou dostačující.

Další vývoj migrační krize nicméně nelze předvídat, ale vždy a zásadně před vytipováním vhodných objektů, které by mohly sloužit jako rezervní ubytovací kapacita, jednáme v prvé řadě s místní samosprávou a samozřejmě sledujeme i širší sociální kontext regionu.

Jak to ve skutečnosti vypadá v Pobytovém středisku? Podívejte se sami. A co si myslíte vy? Napište nám na náš facebook.

 

Kam dál?