27. 8. 2015

Rada města Havířova má k dispozici celkem 13 odborných komisí a 6 občanských komisí.  Jsou to např. komise energetická, protidrogová a prevence kriminality, životního prostředí, sportovní, školská nebo bytová. Občanské komise se pak věnují různým částem Havířova, jako jsou Dolní Datyně, Bludovice, Dolní Suchá a Prostřední Suchá, Šumbark a Životice. Na čem právě pracuje komise pro životní prostředí (KŽP)?

Komise předkládají svá stanoviska a náměty radě města, případně Magistrátu. Jednání komise jsou však neveřejná. Mohou se jich zúčastnit pouze členové komise, případně přizvaní odborníci s poradním hlasem.

Zaměřili jsme nyní na komisi pro životní prostředí v Havířově. Komise má devět členů a vede ji Ing. Eva Šillerová (KDU-ČSL), která je mj. také krajskou zastupitelkou za Havířov. Místopředsedou této komise je Jan Nezhyba, vedoucí havířovské pobočky ekologické organizace Arnika (kampaň Nespaluj Reckyluj), dlouhodobý odpůrce megaspalovny a společný lídr Pirátů a Strany zelených v obecních volbách 2014.

Co komise dělá? Co už se jí od loňského roku v Havířově povedlo? Zjišťovali jsme.

Jako prioritu pro rok 2015 si komise určila odpadové hospodaření města (černé skládky, poplatky za odpad). V lednu 2015 komise požadovala, aby město v případě výstavby továrny na zdravotnické sety Mölnlycke Health Care ProcedurePak žádalo posouzení nové výstavby také z pohledu zákona o ochraně životního prostředí. Komise navrhla příspěvky sdružením zabývajícím se ochranou přírody. Jednalo se o dotace na celoroční provoz např. pro havířovský spolek rybářů (25.000 Kč), Český svaz včelařů (v Havířově 57.500 a Horní Suché 22.500) a další spolky.

V březnu řešila komise odpadové hospodářství v Havířově. Kde je ukládán odpad mimo popelnice nebo kde vznikají v Havířově nejčastěji černé skládky. Poté se členové komise na vlastní oči přesvědčili, jak funguje nakládání s odpadem v Havířově (jak jsou provozovány sběrné dvory, kolik odpadu se dostane do tzv. dotřiďovacích linek, apod.).

V červnu 2015 se pak komise zabývala aktuálním Plánem odpadového hospodářství (POH) Moravskoslezského kraje a města Havířova. Komise dospěla k závěru, že plán není zpracován dostatečně s ohledem dopady pro Havířov a sama navrhla k plánu několik připomínek. Jaké připomínky to kontrétně byly? To zveřejnili právě dnes 27. srpna na facebookovém profilu havířovští Piráti. Podívejte se sami.