6. 3. 2017
Na týden 17. – 23. března je v havířovském Merkur Coworking připraven program promítání i přednášek o Tibetu. V pátek 17. března začne celý program v 15:00 filmem Slunce za mraky: Boj Tibeťanů za svobodu a přednáškou o cestě po Indii. Součástí bude např. i Beseda o rozvojových projektech, kde Vás Tomáš Přichystal seznámí o probíhající podpoře tibetských dětí, seniorů a buddhistických mnichů a mnišek.
V pátek 10. března vyvěsí zelení tibetskou vlajku. Sraz proběhne na Náměstí Republiky (u Kyvadla) v 16:00 hod.
Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Zelení v Havířově se k mezinárodní akci připojují již několik let. Letos v březnu se po dlouhé odmlce k akci oficiálně připojí také Statutární město Havířov.
Jak upozorňuje také Amnesty International, celostátní zásahy proti lidskoprávním aktivistům a právníkům pokračovali i během loňského roku. Aktivisté a obránci lidských práv byli nadále systematicky monitorováni, obtěžováni, zastrašováni, zatýkáni a zadržováni. Narostlo množství obránců lidských práv, které policie zadržela i mimo formální vazební věznice, často bez dlouhodobého přístupu k právníkovi, a vystavila tak zatčené riziku mučení a dalšímu špatnému zacházení. Knihkupci, vydavatelé, aktivisté a novináři, kteří zmizeli v sousedních zemích v letech 2015 a 2016, se objevili ve vazbě v Číně, což vyvolalo obavy, že čínské bezpečnostní složky jednají i mimo svou jurisdikci. Kontroly internetu, masových medií a akademické sféry byly podstatně zesíleny. Potlačování náboženských aktivit, které probíhají mimo přímou státní kontrolu, nabylo a intenzitě. Náboženský útlak vedený v rámci „antiseparatistických“ či „protiteroristických“ kampaní zůstal obzvláště silný v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang a v oblastech obývaných Tibeťany.
V Tibetu jsou obrovské zásoby nerostných surovin, zejména v severovýchodním a severním Tibetu, kde lze najít většinu potřebných surovin od zinku přes měď k cínu. Jedním z důvodů proč byla postavena železnice do Lhasy je i to, aby se tyto suroviny mohli jednodušeji odvážet do vnitřní Číny. Historické důvody pro obsazení Tibetu v 50. letech byly jak ideologické, tak mocenské a také ekonomické.
V Číně byla systematicky porušována svoboda náboženství. Návrhy nových úprav zákonů obsahovaly ustanovení, která měla zvýšit kontrolu státní moci a postihovat některé projevy náboženství, opět ve jménu národní bezpečnosti s cílem držet na uzdě „infiltraci a extermismus“. Pokud by návrhy prošly, mohly by být použity převážně k dalšímu potlačení práva na svobodu náboženství či vyznání křesťanských komunit neuznaných státem, tibetských buddhistů či ujgurských muslimů. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda zadržela ujgurské spisovatele a správce webů v ujgurštině. Tibetská národnostní menšina čelila neustálé diskriminaci a omezením svých práv na svobodu myšlení, svědomí a náboženství, vyjadřování, sdružování a pokojného shromažďování. Tibetský blogger Druklo byl odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“, což zahrnovalo i jeho internetové příspěvky ohledně náboženské svobody a dalajlámy. V ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang vláda nadále pokračovala v porušování práva na svobodu náboženství a prováděla zátahy na neautorizovaná náboženská shromáždění.
Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezení svých práv na svobodu náboženství a vyznání, sdružování a pokojného shromažďování. V srpnu média zveřejnila zprávu, že Lobsang Drakpa, tibetský mnich, který byl zatčen policí v roce 2015 během individuálního protestu (stále častější formy protestu v oblastech s tibetskou populací) odsouzen ke třem letům vězení v neveřejném procesu. Nejméně tři lidé se během uplynulého roku v oblastech obývaných Tibeťany zapálili v protestu proti represivním postupům úřadů. Množství známých sebeupálení od února 2009 vzrostlo na 146. Tibetský blogger známý jako Druklo byl v únoru odsouzen ke třem letům vězení za „podněcování separatismu“ za to, že na internetu obhajoval výuku tibetštiny a za to, že poskytl rozhovor deníku The New York Times. Na konci roku byl stále ve vazbě.
| Více na webu Amnesty International | Zelení v Moravskoslezském kraji podpoří Tibet |