24. 10. 2016
Statutární město Havířov připravuje projekt zaměřený na využívání bioodpadů. Jeho součástí by mělo být také bezplatné poskytnutí kompostérů občanům Havířova, kteří bydlí v rodinných domech a mají pozemek, kde vznikají bioodpady. Pro obyvatele bytových domů tedy kompostéry určeny nejsou.
Nedávno o tom informoval i havířovský rozhlas, byť poměrně nesrozumitelně tak, že si lidé obsah rozhlasového sdělení doplňovali ještě i přes facebook.
Při realizaci projektu by město mělo poskytnou kompostér bezplatně na základě uzavřené smlouvy. V rámci přípravy projektu, který spolufinancuje Operační program Životní prostředí, má magistrát povinnost zjistit, kolik občanů by mělo o kompostéry zájem. Vyplněný dotazník sbírá odbor komunálních služeb. Odevzdat jej můžete osobně na radnici, poštou nebo naskenovaný na e-mail kompostery@havirov-city.cz a to nejpozději do neděle 30. 10. 2016. Avšak kompostér by měl být umístěn jen u rodinného domu. Dotazník můžete stáhnout zde.
S novelou zákona o odpadech, která bude účinná již od 1. ledna 2015 nastupuje také povinnost třídění biologického odpadu v obci. Za porušení povinnosti nabídnout třídění bioodpadu občanům hrozí obcím vysoké pokuty, proto se jim vyplatí tuto problematiku nepřehlížet. I v rámci nového programového období 2014 – 2020 je možné, aby obce předkládali žádosti na nákup domácích kompostérů, nádob na třídění odpadu a dalších souvisejících zařízení (např. i štěpkovače, nádoby na tříděný odpad či velkokapacitní kontejnery).
Cena jednoho kompostéru pro město se zpravidla pohybuje kolem 2.600,- Kč (dle velikosti). S dotací obec za jeden kompostér o objemu 900 litrů zaplatí pouze 390,- Kč. Tímto opatřením se sníží objem komunálního odpadu a tím také poplatky za jeho svoz. Kvalitní kompostéry mají životnost více než 15 let.
Dlouhodobé statistické výzkumy ukázaly, že každý občan vyprodukuje za rok cca 331 kilogramů běžného komunálního odpadu. Z tohoto množství tvoří největší část právě bioodpad (BRKO = biologicky rozložitelný komunální odpad).
Bioodpad končí většinou nevyužitý v popelnici. Umístěním kompostérů na pozemku občanů tak může město snížit celkové náklady na svoz svého odpadu. Výzkumy dokazují, že kompostování v domácnostech je nejefektivnější způsob třídění bioodpadu. Domácím kompostováním je možné zpracovat až 90 % bioodpadu vznikajícího v domácnostech.