2. 8. 2017
Jak je to skutečně se sběrem víček od PET lahví?
Jistě se každý z vás setkal v okolí s nějakou výzvou či sbírkou víček od PET lahví. Často je děti sbírají ve škole nebo rodiče v práci. Tato aktivita má jistý výchovný efekt – dítě si uvědomí, že některé suroviny je možné opětovně použít. Tím ale jakýkoliv přínos celého sběru končí.
Víčka od PET lahví jsou sice kvalitní surovinou a je vhodné je recyklovat, jako výdělek však jejich sběr nefunguje a ani nemůže. Sbírání víček z mnoha důvodů nedává smysl.
Víčka sice jsou vyrobena z kvalitního polyetylenu a po roztřídění podle barev mohou být snadno recyklována. Tento fakt je ale jediným racionálním argumentem pro jejich sběr. Ekonomicky sbírání v měřítku jedné domácnosti nebo školní třídy nefunguje.
V Česku existuje hned několik firem, které víčka vykupují. Ceny šesti nejznámějších se pohybují od 5,50 Kč do 7 Kč za kilogram víček. Když tak průměrný Čech za rok nasbírá 1,44 kilo víček, kolik vydělá? Spočítejte si sami. Méně než 9 korun. Pokud se navíc započítají externality (např. náklady na dopravu víček, atp.) je přínos ještě menší. Váha jednoho svozu je stanovena většinou na alespoň 200 kg víček, jinak přepravci nestojí za to ani vyjet. Nejbližší výkupna, kterou jsme objevili je v Přerově (areál společnosti MODIT spo. s r. o.), příp. Jelínek-Trading z Olomouce.
Na jeden kilogram víček je potřeba posbírat asi 500 lahví. Pokud budete kupovat produkt typu Dobré vody, je potřeba koupit lahve cca za 3.450 Kč, abyste z nich vydobyli jedno kilo víček. Najdou se i takové extrémní případy, kdy lidé kupují nápoje balené v PET lahvích jen proto, aby z nich měly ona víčka, bez ohledu na to, zda balenou vodu nebo nápoj prostě potřebují.
Např. v jednom případě, kdy byla prováděna sbírka pro holčičku Dominiku pro úhradu léčebného pobytu v Klimkovicích bylo potřeba nasbírat víčka odpovídající částce 48.000 Kč. Podle všeho se nakonec asi za rok podařilo nasbírat 1.517 kilogramů víček v hodnotě 8.343 Kč. Na celkovou částku by tak sběratelé střádali víčka více než pět a půl roku.
Z Ekologické poradny Veronica napsali „Všechny tyto soutěže nepřímo podporují nákup a spotřebu balených nápojů v PET lahvích, a navíc vytvářejí zdání, že je to normální a správné, plní tzv. normotvornou funkci takovýchto sběrů. Přitom opravdový ekolog i laik ví, že v drtivém procentu případů nám doma teče z kohoutku voda pitná, často i vhodná pro kojence. Je pochopitelně žádoucí, má-li dítě na svačinu s sebou i vodu (popř. domácí šťávu, sirup, mošt) v šikovné PET láhvi“.
Sbírání víček je spíš marketingový nástroj recyklačních firem než přínosná charitativní aktivita. Ekonomicky nedává smysl. Jak uvádí např. enviweb – zpravodajství z oblasti životního prostředí možná právě tyto soutěže vedly k rozšíření jedné fámy, že za milion vybraných víček dostanou děti v sociálních ústavech elektrické invalidní vozíky. Obvolal jsem moře nadací a úřadů. Všichni věděli, že taková akce probíhá, ale nikdo nevěděl, kdo ji řídí,“ citovaly Zemské noviny ředitele chomutovského ústavu. Až úředníci ministerstva sociálních věcí mu potvrdili, že je to něčí výmysl. A právě chomutovský případ možná posloužil jako záminka pro budoucí marketing recyklačních firem. Medializace zprvu marné snahy pomohla k tomu, že jedna z výkupen plastů skutečně vyměnila čtvrt milionu vybraných víček za vozíky. Zástupci společnosti ale zároveň uvedli, že výnos z recyklovaných víček rozhodně nepokryje cenu vozíků. Všude v médiích se však v pozitivních souvislostech objevil název firmy.
Problémem tak není druhotné využití odpadu, ovšem často vznikající podpora další zbytečné spotřeby, což se nakonec prezentuje jako ekologická aktivita.
Co tedy dělat? Pokud chcete někoho podpořit, a přitom šetřit přírodu, je nejjednodušší poslat jednorázově nebo pravidelně třeba stokorunu na dobročinný účet a víčka od PET lahví vložit do specializovaného kontejneru na plasty či na PET lahve.
Připravili: Zelení Havířov, Foto: Zelení Havířov
Odkazy
http://www.splnene-prani.cz/sber-plastovych-vicek-jde-do-velkeho-finale.html