3. 5. 2017
Znáte barefoot boty? Tento výraz pochází z angličtiny a znamená „naboso“ či „bosý“. Jedná se o obuv, která umožňuje zažít pocit blízký chůzi či běhu naboso, zprostředkuje zejména výborný kontakt s terénem, přesto pouze několik milimetrů tlustá podrážka přitom noze poskytuje ochranu před ostrými předměty i nepřízní počasí.
Správná technika bosé chůze může mít mnoho zdravotních benefitů, jako například stimulaci mozkových center, aktivaci dlouhých svalových řetězců procházejících celým tělem a také tzv. hlubokého stabilizačního systému, udržování optimálního rozsahu kloubní pohyblivosti.
Klasická obuv nás navíc nutí místo na přední část nohy došlapovat na patu, což znamená i vyšší zátěž pro kotníky a kolena, protože nožní klenba, svaly a šlachy nemohou fungovat jako přirozený tlumič. Zdrojem potíží bývají i nevhodně používané ortopedické vložky. Následkem může být špatné držení těla, bolesti zad, kolen a kyčlí i zranění – třeba kvůli nevhodné technice běhu.
Vliv barefootové obuvi na zdraví člověka je ale dalekosáhlejší. Její tenká, ale velmi odolná podrážka s nulovým sklonem mezi špičkou a patou umožňuje nohám doslova číst terén. Nervová zakončení umístěná na chodidlech mozku dodávají většinu informací o pohybu těla. Pokud ho o ně připraví tlustá podrážka nebo podpatek, nemůžeme očekávat, že budeme chodit či běhat tak plynule a přirozeně, jak to evoluce naplánovala.
Právě běžci patří k těm, koho fenomén barefoot nejvíce nadchl. Nejen oni si ale musí na chození v botách s tenoučkou podrážkou a nulovým odpružením nejdříve zvyknout. Nohy po desetiletí sevřené v klasické obuvi se nejdříve potřebují zotavit a posílit, než začnou podávat obvyklé výkony. Teď totiž doslova cítí každý kamínek. Po prvních několika dnech se ale osmělí a začnou si tuto přirozenou masáž užívat. Dobrou přípravu je také shodit doma pantofle a dát nohám prostor, aby se dále procvičovaly.
Uživatelé barefoot bot často tuto obuv pořizují dětem. Problém totiž vidí v tom, že běžně dostupné konvenční papuče jsou příliš tvrdé a neumožňují dětským chodidlům přirozený vývoj. V běžné botičce se totiž běžně nedá hýbat prsty, bota drží nohu příliš pevně. Děti pak záhy přichází o schopnost pohybovat např. všemi pěti prsty na chodidle. Kdo z vás nyní dokáže nezávisle hýbat všemi prsty na noze? Mnoho dámských bot je navíc stále tvarováno do špičky, což je nepřirozený tvar způsobující deformaci chodidel (prsty upravuje do špičky což je nepřirozené).
Někteří uživatelé si barefootové boty šijí i sami doma. Kurz ručně šitých barefoot balerínek probělh například nedávno i v Havířově-Podlesí v Merkur Coworking a jeho účastnící si mohli na konci odnést ručně vyrobené botky domů. Podle organizátorů by další podobný kurs měl proběhnout ještě letos v říjnu.
Lidské chodidlo je velmi propracovaný a citlivý orgán, který nám umožňuje pohybovat se po různorodých terénech. Současný životní styl nám ale často nabízí příliš málo podnětů pro jeho zdravý vývoj a fungování, nebo je dokonce poškozuje. Barefoot dává nohám možnost přirozeně fungovat a znovu ochutnat svět, říká o barefootových botech fyzioterapeutka Helena Kmínková. O chůzi boso se můžete přečíst více třeba zde: http://cool-magazine.cz/do-lesa-na-boso/ nebo na http://www.vseobarefoot.cz/ a https://www.branakdetem.cz/clanek/-322
Zdroje: http://cool-magazine.cz/do-lesa-na-boso/ , http://www.vseobarefoot.cz/ a https://www.branakdetem.cz/clanek/-322 Foto: Alena Bičovská, Bohumila Brůnová