29. 2. 2016
Otestovali jsme dnes ranní cestu z Havířova na ÚAN a večer zpět. V pondělí ráno 29. února jsme z Havířova vyrazili už po šesté hodině ranní autobusem č. 443 (ÚAN). Hned na začátku přijel autobus s tříminutovým zpožděním, což se ještě dá zvládnout. Na vlakovém nádraží, kde měl být 6:42 byl až 6:53. A zpoždění se postupně navyšovalo. Na každé zastávce totiž stálo o poznání více lidí. Mezi 6. a 7. Hodinou jezdí na ÚAN tři spoje. Poslední dopolední jede z autobusového nádraží v 9:10 další pak až ve 12:45 a to z Českého Těšína.
Lidé u řidiče platili všemi způsoby, které jsou aktuálně možné, tj. postaru penězi, havířovskou čipovou kartou nebo nově ODISkou, což vycházelo finančně nejlépe. „Kde se ta OSISka kupuje?“, ptali se někteří cestující, velká část kartu ale již měla. „Musím ji mít, když je mi více než 70 let?“, na tuto otázku nikdo v autobuse odpovědět paní cestující neuměl. Problémem však je, že pokud se nyní rozhodnete koupit kartu ODIS, pár dní potrvá, než vám ji vystaví.
Vydavateli ODISky jsou dopravci Dopravní podnik Ostrava a.s., ARRIVA MORAVA a.s. a TQM-holding s.r.o., Městský dopravní podnik Opava, a.s., ČSAD Karviná a.s., ČSAD Havířov a.s., ČSAD Frýdek-Místek a.s., Osoblažská dopravní společnost, s.r.o. a také ČSAD Vsetín a.s. Jednotliví dopravci se mírně liší v postupu pro získání ODISky. Koupit se dá aktuálně např. přes web https://ekarta.dpo.cz. Poplatek za vydání ODISky činí 130 Kč, její platnost je omezena maximálně na 5 let. Maximální doba pro vystavení ODISky je 21 dnů. Pokud se tak lhůta vydání protáhne, musíte si na kartu počkat. Pokud na odisku spěcháte, můžete si ji koupit expresně, ale za 300 Kč. Pokud již máte ODISku, můžete si na ni nabít tzv. elektronickou peněženku (dobíjení částky 100 – 3000 Kč je možné i přes internet platební kartou). Z karty si můžete kupovat jednotlivé jízdenky pro tarifní oblast Ostrava XXL, dlouhodobou časovou jízdenku nebo další typy jednotlivých jízdenek. Výhodou je, že ODISku můžete dobít jak v autobuse, tak i pohodlněji předem přes e-shop.
A jaké jsou dojmy jednotlivých cestujících z prvního pracovního dne? Pár autentických jsme zaznamenali:
Já jela taky do Radvanic, autobus narvaný už od vlakového, lidi zmatení co se týká karet, nemyslím, že to bylo šťastné řešení cesta zpět, z UANu opat narváno, nefungují Odisky, takže kdo ji má, jede zadarmo. Napsala paní Anna.
Autobus ze Šumbarku je moc fajn, ale jede přes Šenovské kdovíco, kde nikdo nenastupoval ani nevystupoval. Co bylo horší, byl dojezd na Hranečník. Po našem příjezdu přijely další meziměstské autobusy. Všichni se nahrnuli k tramvajové zastávce. A přijela 12 s jedním vagónem.
Cesta z Ostravy zážitek: dnes nikdo, kdo pracuje či studuje nebo nakupuje v okolí ÚANu nehodlá jezdit na Hranečník a tak autobus šoupe podlahou o zem a málem jsme pět lidí nechali na zastávce u dinosaura či co to je… Myslím, že to nevychytali.
Paní Dana napsala: Dcera jela taky na UAN, narváno. Jela teda na naši kartu, jediné pozitivum bylo, že to bylo levnější než minulý týden. Jezdí na studentskou slevu. Druhá dcera pro jistotu vlakem, na Stodolní. Když má štěstí, jede i za 11.
„Postupujte dále do vozu, a pokud se nevlezete, dívky prosím, sedněte si někomu na klín, a vy tam vzadu, postupujte dále do vozu,“ volal zkušený řidič v ranním spoji, který v 6:30 vyjížděl z Havířovského nádraží.
Tohle vymysleli ti, kteří autobusem nikdy nejezdili! Jen tah, jak z lidí vytřískat víc peněz za tramvaje aby se jim zaplatil do teď nevyužitý opravený Hranečník! Uzavřela diskusi další cestující. A jaké dojmy máte vy? napište na facebook. Děkujeme.
Psali jsme o novém terminálu a dopravě v ODIS