21. 5. 2016

Žádné schůzování a administrativa, ale práce na čerstvém vzducu, řekli jsme si a tak jsme na naší experimentální zahradě v Havířově-Bludovicích o tomto víkendu navštívili včely. Havířovští zelení zde založili své dva pokusné úly, kde se staráme o včely. Ty nyní přinesly první květnový med.

Před stovkami let lidé získávali med od divoce žijících včel. Když našli jejich hnízdo, nejčastěji vystavěné v dutinách starých stromů, vybírali jejich plástve s medem. Už po mnoho generací však lidé chovají včelstva v úlech. Aby jim ulehčili práci a sobě zajistili dostatečné výnosy medu, umisťují jim do úlů předem připravené rámky, voskové pláty a plástve pro uskladnění medu. Včely jsou schopné tyto plástve naplnit sladkým medem několikrát za sezonu (běžně 2krát až 3krát). Proto i chovatel včel několikrát do roka vyměňuje rámky s naplněnými plástvemi za prázdné, připravené k nové snůšce.

rámky s medem po vytažení z úlu

rámky s medem po vytažení z úlu, Bludovice

K nasbírání 0,5 kg medu včely nalétají více jak 57.000 km což je více než jedna cesta kolem svět. Ke sběru tohoto množství medu včely navštíví přibližně dva miliony květin. Současně musí včela vyletět asi 1600krát z úlu a při každé cestě nalétat více než 10 kilometrů.
Nektar je v podstatě vodní roztok cukrů, obsah vody kolísá mezi 15-95 %, v průměru obsahuje 40 % cukrů. Včely málo láká nektar řidší než 15%, nektar s koncentrací cukrů pod 10 % včely opomíjejí.

Květen je měsícem jarní snůšky. Kvetou ovocné stromy a monokultury řepky. Zkušený včelař nasazuje medník a rozšiřuje plodové hnízdo (u nástavkových úlů vkládáním nástavku s mezistěnami). Nedostatek prostoru v úlu, ale i další příčiny vedou k rojové náladě. V takovém případě včelař pozoruje výskyt matečníků ve včelstvu. Aby se zabránilo tzv. vyrojení včelstva, vyrobí se oddělek, což znamená, že se od původního včelstva oddělí až polovina spolu s jedním matečníkem. Rovnováha hmyzího společenství je narušena. Rojová nálada vymizí a včely v oddělku si z matečníku vychovají novou matku. Jedná se tak o jeden ze způsobů množení včelstev.