15. 9. 2018

Situace s farmářskými trhy v Havířově se před rokem dostala do kritického bodu. Vedení Městského kulturního střediska Havířov rozhodlo, že na tržišti nesmí své zboží prodávat ani řemeslníci, ani výrobci drobných rukodělných výrobků. Bez jakékoli výjimky.

Ze dne na den zmizely svíčky z včelího vosku, ručně dělaná keramika či mýdla, ručně šité šátky i krásné dřevěné lavičky od šikovného truhláře a spousta dalších produktů. Zákonitě tedy ubylo nejen stánků, ale i návštěvníků, a trh viditelně chřadnul a zmenšoval se. Lidé se nad tímto rozhodnutím podivovali, protože v jiných městech řemeslníci a drobné rukodělné výrobky jsou samozřejmou součástí trhů.

Rozhodli jsme se proto zkusit zabojovat pro změnu. Založili jsme webovou stránku iniciativy, která měla za cíl pokusit se rozhodnutí kulturního střediska zvrátit a poté, co nám spousta občanů vyjádřila podporu, přišli jsme s regulérní peticí a v prostoru farmářských trhů jsme za pouhou hodinu a půl nasbírali zhruba 130 podpisů lidí, kteří nesouhlasili s rozhodnutím Městského kulturního střediska.

Dva dny poté proběhla na havířovském magistrátě schůzka, které jsme se účastnili my, jako zástupci iniciativy, organizátorka farmářských trhů p. Fojtíková, ředitelka Městského kulturního střediska a primátorka města. Hodinová schůzka byla konstruktivní a dostali jsme slib, že další osud farmářských trhů určí jedna z pravidelných porad vedení města.

Nakonec jsme byli vyslyšeni. Trhy se v roce 2018 dostaly zpátky tam, kde byly v roce 2016 a znovu ožily. Nastala však jedna změna. Provozovatelem akce již není Městské kulturní středisko, trhy nyní spadají pod jeden z odborů magistrátu. Organizátorem je stále p. Fojtíková.

Co na závěr? Dalo by se říci, že jsme spokojeni. Ne však tak úplně. Chtěli bychom farmářským trhům vdechnout další život a udělat z nich místo pro setkávání lidí.

Prostor by měly dostat umělecké workshopy, výtvarný koutek pro děti a zcela určitě by neměly chybět chráněné dílny či charitativní projekty z okolí, které by svůj kousek na farmářských trzích dostaly s nulovým nájmem.

Snad se nám to následující měsíce podaří. Držte nám prosím palce.