28. 2. 2016

Ode dneška dochází v souvislosti se zprovozněním dopravního terminálu Hranečník k významným změnám v provozu městských linek ze směru od Radvanic a Bartovic i příměstských linek ze směrů od Havířova, Karviné a Orlové. Na vlakovém nádraží dnes zástupci sdružení Efektivní veřejná doprava pro Havířov a okolí představovali nové linky do Ostravy. Spoustu nedostatků již sami připomínkovali, spoustu jich v systému však ještě zůstalo.

Zástupci sdružení Efektivní veřejná doprava pro Havířov a okolí představovali nové jízdní řády a systém dopravy do Ostravy. Přišlo se podívat několik lidí z Havířova, kteří se ptali, jak se do Ostravy nejlépe dostat, kdy je nutné přestupovat a kdy bude naopak cesta rychlejší. Spoustu obyvatel a obyvatelek Havířova byla k novému systému kritická. Chystáme se podat stížnost na ty autobusy, aby jezdily z ÚANu i pozdě večer… Při přestupování navíc některé autobusy vůbec nemusíme stihnout,“ uvažovali nahlas lidé, kteří přišli na nádraží vyslechnout si něco o podobě nové dopravy do Ostravy. Velká část z nich byla s novým systémem jízdy do Ostravy spíše nespokojena. I zástupci Strany zelených mají obavy, aby nový systém nakonec nepřinesl zvýšený počet osob, které budou do Ostravy 01dojíždět osobními auty, protože autobusová doprava se pro ně stane příliš komplikovanou a v některých případech i dražší než dnes.

Celou akci nepořádalo město, ani ČSAD Havířov, jak by se dalo čekat, ale zástupci sdružení Efektivní veřejná doprava pro Havířov a okolí. Nově tak ode dneška můžete používat ODISku i k placení MHD na území města Havířova, z karty se automaticky strhne klasických 9 Kč, jako na současné čipové kartě.

Celý systém je však vytvořen zejména pro potřeby města Ostravy. Dopady na okolní města jako Havířov, Karviná nebo Orlová, se při stavbě Terminálu Hranečník nebo třeba Dubina vůbec neřešily. Vidíme v tom velký nedostatek ze strany bývalého vedení města, které nedokázalo své požadavky prosadit.

icon_youtubePřehrát video

 

Příměstské autobusové linky ze směru HAVÍŘOV

383 Hranečník – NH Zářičí – Šenov, nám. – Kaňovice, rest. U Magerů

Většina spojů bude s cílem omezeni počtu přestupů prodloužena do terminálu Hranečník, čímž dojde také ke zlepšeni dopravní obsluhy dolní časti Bartovic.

440 Hranečník – NH Zářičí – Šenov, náměstí – Havířov, Šumbark, točna 2. etapa

Nova linka ODIS zajisti dosud chybějící přímé spojeni šumbarskych sídlišť s areálem ArcelorMittal a Ostravou, čímž dojde také ke zlepšeni dopravní obsluhy dolní časti Bartovic.

441 Hranečník – Bartovice, Ještěrka – Havířov, Podlesí, aut. nádr.

Linka bude ukončena v terminálu Hranečník a bude zařazena do ODIS. Nově bude obsluhovat zastávky v Havířově Šumbark, bazén; Šumbark, U Nádraží a v Ostravě Bartovice, U Samoobsluhy a Radvanice, Bajger, čímž dojde k rozšíření okruhu cestujících, kteří ji mohou využivat. Provoz linky bude podstatně rozšířen – přes den pojede linka v intervalech 20 min., pouze v ranních a večerních hodinách v intervalech cca 30 min.

442 Hranečník – Havířov, Podlesí aut. nádr.

Nova linka ODIS zajisti v době přepravní špičky pracovních dnů nejrychlejší možné spojení z centra Havířova do terminálu Hranečník v intervalech cca 20 min.

443 ÚAN – Havířov, Podlesí, aut. nádr.

Linka bude zařazena do ODIS a nově bude ve směru do Ostravy zajíždět k železniční stanici Havířov. Bude v provozu v době přepravní špičky pracovních dnů v intervalech cca 20 min., ale jeji provoz bude rozšířen také o spoje v pracovní dny večer, směnové spoje celotýdenně a víkendové noční spoje.

444 NH jižní brána – NH Zářičí – Havířov, Podlesí, aut. nádr.jizdni_rady

Linka bude zařazena do ODIS. Nově bude linka v Havířově-Podlesí obsluhovat zastávky Okrajová u garáží, Hotel Merkur, Nad Terasou a U Fontány Jitřenka (místo zastávky Úřad práce).

445 Poruba, Studentská – Zábřeh, Albert Hypermarket – Havířov, Podlesí aut. nádr.

Linka bude zařazena do ODIS. Provoz linky bude rozšířen o ranní par spojů.

735 ÚAN – Havířov – Těrlicko – Třanovice – Český Těšín

Linka bude nově zařazena do ODIS i v úseku Ostrava – Havířov.

752 Hranečník – Havířov – Těrlicko – Český Těšín – Třinec – Jablunkov

Linka bude nově zařazena do ODIS i v úseku Ostrava – Havířov. V pracovní dny bude linka odkloněna do terminálu Hranečník. O víkendech budou spoje ukončeny na zastávce Havířov, Město, žel. st.

Autobusové linky z okolních měst a městských obvodů

Autobusové linky 22, 23, 28, 29, 30, 38, 71, 74, 97, 271, 383, 440, 441, 442, 531, 551 a 752 dojedou do terminálu Hranečník, kde budou ukončeny (vyjma noční linky 71 a linky 38 v pracovní dny, provozované částečně elektrobusy). Výstup z autobusů těchto linek bude probíhat u nástupiště shodného s nástupištěm pro tramvaje a trolejbusy směřující do centra města. Přestup z autobusu na tramvaj či trolejbus tedy bude obnášet pouhý cca 10m pěší přesun z jedné hrany nástupiště na hranu protější.

Návazné linky MHD do centra Ostravy

Tramvajová doprava z terminálu Hranečník bude posílena, takže její průměrné intervaly budou v pracovní dny 5 min. a večer a o víkendu 10 min. Trolejbusová doprava z terminálu Hranečník bude zajištěna třemi linkami v průměrných intervalech 3 min. v době přepravní špičky a 10 min. mimo dobu přepravní špičky včetně víkendů.

Přehled linek nově zapojených do ODIS Kromě linek 440, 441, 442, 443, 444 a 445 souvisejících se spuštěním terminálu Hranečník půjde o linky:

446 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Šenov, bytovky 451 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Orlová, Lutyně, aut. nádr. – Dětmarovice, EDĚ aut. st. 452 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Orlová, Lutyně, aut. nádr. 453 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Bohumín, drátovny 455 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Karviná, Důl Darkov 456 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Orlová, Důl Lazy 457 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Stonava, Důl ČSM sever 459 Havířov, Podlesí, aut. nádr. – Stonava, Důl Darkov záv. 3 466 Těrlicko, obecní úřad – Stonava, Důl ČSM sever.

Na všech výše uvedených linkách bude platit jízdné dle tarifu ODIS pro jednotlivé jízdenky v tarifní oblasti REGION, jednotlivé jízdenky v tarifní oblasti OSTRAVA XXL, 24hodinove jízdenky v tarifní oblasti OSTRAVA XXL i dlouhodobé časové jízdenky. Do ODIS budou zapojeny také linky MHD Havířov na území Albrechtic, Horni Suché, Horních Bludovic, Petřvaldu, Stonavy, Šenova a Těrlicka (tedy i úseky mimo tarifní zónu 40, které již součásti ODIS jsou), kde bude možné využit dlouhodobé časové jízdenky ODIS a 24hodinove jízdenky v tarifní oblasti OSTRAVA XXL.

Novinky v jízdném pro cestující z Havířova: Pravidelní cestující budou moci nově na všech výše uvedených linkách využit čipovou kartu ODISka a dlouhodobé časové jízdenky ODIS, čímž mohou na jízdném podle operátora „ušetřit až 300 Kč měsíčně“.

Psali jsme o novém terminálu a dopravě v ODIS

mapa_hranecnik