5. 3. 2016

Vzhledem k nespokojenosti některých obyvatel Havířova s frekvencí a podobou autobusového spojení Havířova a centra Ostravy, se situaci rozhodli řešit jednoduše po svém. Téměř okamžitě se změnou jízdních řádů od konce února 2016 vznikla 2. března na internetu stránka ke sdílení dopravy z Havířova do Ostravy a zpět.

Vznikl tak vlastně carsharing, což je sdílení aut (z anglického carsharing) více lidmi, kterým by se kvůli malé frekvenci využívání nevyplatilo vlastnit a provozovat automobil sami. Může být provozován jak formou oficiálního či neoficiálního sdružování lidí, kteří pak jsou spoluvlastníky automobilů, tak formou podnikatelskou, tedy službami veřejných půjčoven automobilů.

Ukazuje to další důsledek změny v dopravě, a sice, že se lidé místo autobusů v důsledku začínají poohlížet po autech, byť díky sdílení, resp. spolujízdě vychází ekologická stopa 4 lidí v autě lépe, než kdyby jel každý samostatným vozem.

Pokud Vám nedávné změny v dopravním řádu mezi Ostravou a Havířovem zkomplikovali život, zde můžete najít i nabídnout možnost, jak se dostat do svých pracovišť i škol, píše autorka Terezie z Havířova.

Nabízím odvoz 3 lidí (v případě, že někdo je ve dvou a bude se mačkat, tak 4 lidí) po domluvě nejpozději mezi 6:00-6:30 na ÚAN či Vysoké Pece, Důl Jeremenko. Výjezd z 2.etapy, Lidické či Město, žel.st. Na ceně se dohodneme. Jen na PHM a ne víc jak cena lístku za bus. Takže lidi s měsíčníkem nemají u mě přepravu za zóny, kraj mi zatím neplatí dotace.

Dívka Terezie z Havířova nabízí: Nabízím odvoz max pro 3 osoby, směr Havířov->Ostrava, úterý až sobota odjezd 8:50. Místo možného odběru vlakové nádraží, nebo zastávka Šumbark-2-etapa, Orlí..

Ke skupině Autem Havířov-Ostrava se můžete připojit na facebooku.

Více o carsharingu