20. 7. 2017

Dne 21. července posoudí Senát návrh zákona, který má v Česku zakázat kožešinové farmy (senátní tisk č. 147). Senátní hospodářský výbor doporučil zákaz odložit do konce roku 2022 a ještě k tomu farmářům garantovat neodůvodněně vysoké kompenzace. Někteří senátoři chtějí zákon dokonce úplně zamítnout. Proti zákonu se v minulosti stavěl například senátor Jan Veleba (SPO) nebo Karel Kratochvíle (ČSSD).

Jedná se o návrh zákona, kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, jejíž schválení ve Sněmovně začátkem června podpořilo 132 ze 161 přítomných poslanců, má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií.

senátor Petr Orel

senátor Petr Orel

Senátor Petr Orel (Zelení a KDU-ČSL) tuto novelu samozřejmě podpoří, sám se dlouhodobě věnuje druhové ochraně živočichů. Zelení se již loni připojili ke kampani za zákaz kožešinových farem.

Podle Petra Orla sice novela zákona v současné podobě není zcela dokonalá, ale přesto ji podpoří. Důležitější podle něj je, aby zákon co nejdříve nabyl účinnosti, neboť pokud by se návrh znovu vracel do Poslanecké sněmovny není jisté, zda by se stihl znovu  projednat ještě v tomto volebním období. Kompletní návrh zákona najdete zde.