30. 12. 2019

 

Krajská konference moravskoslezské organizace Strany zelených v roce 2019 zvolila nové vedení krajské organizace. Do jejího čela se postaví spolupředsednické duo Martina Dušková a Ondřej Syrovátka. Zelení si schválili možnost zavádět spolupředsednictví na lokální úrovni již na celostátním Sjezdu v lednu 2019. Moravskoslezská krajská organizace navázala na další jednotky (první byli zelení na Jižní Moravě), které tento způsob vedení zavádí.

Spolupředsedou v Moravskoslezském kraji byl zvolen na krajské konferenci 5. října 2019 Ondřej Syrovátka (Nový Jičín) a Martina Dušková (Nový Jičín).

Ondřej Syrovátka působí jako místostarosta v Novém Jičíně, spoluzakládal čajovnu Archa, vyučuje na gymnáziu v Příboře. Martina Dušková je absolventkou Univerzity Palackého, pracuje mj. v rámci organizací věnujících se životnímu prostředí.

Spolupředsednictví mohou Zelení a Zelené svobodně zvolit jak na základní úrovni (základní organizace), tak na krajské úrovni (krajské organizace). Vůbec první spolupředsedkyni a spolupředsedu celé strany budou Zelené a Zelení volit v lednu 2020 na svém celorepublikovém sjezdu v Ústí nad Labem.

Spolupředsednictví, tj. předsednictví ženy i muže současně, používají Zelení napříč Evropou již dlouhodobě. V Evropském parlamentu uplatňuje spolupředsednický model frakce Zelení-Evropská svobodná aliance. Dlouhodobě uplatňují spolupředsednictví Zelení např. při vedení krajské organizace Zelených v Jihomoravském kraji (vůbec první spolupředsednictví na krajské úrovni), Plzeňském kraji, Libereckém kraji nebo organizace na Praze 3).

Kontakt – spolupředsedové