26. 9. 2018

Obyvatelé Šumbarku si bohužel někdy připadají, že bydlí ve čtvrti, která je na okraji zájmu Magistrátu Havířova. Šumbark je čtvrť jako každá jiná v našem městě. Má své kladné i záporné stránky. Bydlí zde spousta mladých rodin, někdy i třetí generace Šumbarčanů.

Stačí se však podívat na chodníky nebo dětská hřiště. Opravdu musí místní obyvatelé skřípat zuby, když slyší o tom, že v centru Havířova se už potřetí obnoví povrch chodníků nebo zrenovuje relativně nové hřiště. Šumbarské chodníky a hřiště pamatují budovatelskou éru tohoto sídliště a pomalu a jistě jim táhne ke čtyřiceti létům. Aspoň můžeme my čtyřicátníci zavzpomínat na doby, kdy jsme na asfaltovém plácku posypaném struskou hráli fotbal. Tepláky toho díky ostrému povrchu moc nevydržely, stejně jako kopačák. Hokejky po pár dnech měly čepel jen třetinovou. Louže vody a bahna jsme projížděli s radostí na našich kolech BMX. Dnes se asfalt drobí, hřiště zejí prázdnotou. Tak jako jezdíme z Havířova s dětmi na bazén a lezeckou stěnu do Orlové, nebo na dětské hřiště do Bohumína, musí děti ze Šumbarku za kroužky nebo kvalitním hřištěm do města.

Přitom stačí málo a Šumbark i Havířov mohou být o něco lepším místem k životu. Obnova hřiště nebo chodníku není zase tak náročná věc. Hřiště by slušelo i Dolní Suché, kde přibývá rodin v nové zástavbě. Tak zkusme ubrat ohňostrojů a přidat míst, kde se mohou sportovně vyřádit i starší děti.

Havířov přece nekončí před železničním viaduktem.

Pro více informací pokračujte na www.osobnostiprohavirov.cz