28. 1. 2017

Ve školském zákoně jsou lesní mateřské školky definovány následovně: „Za lesní mateřskou školu se považuje mateřská škola, ve které vzdělávání probíhá především ve venkovních prostorách mimo zázemí lesní mateřské školy, které slouží pouze k příležitostnému pobytu. Zázemí lesní mateřské školy nesmí být stavbou.“

Také v Havířově funguje od září 2016 lesní školka U Lišky Pampelišky, kterou vede Tereza Kaslová, věnující se mj. odborně životnímu prostředí. Kapacita se lesní školce podařila naplnit hned od prvních dní provozu. Mezi základní principy lesní školky v Havířově patří trávit co nejvíce času venku, respektovat se navzájem, svobodně se rozhodovat, domlouvat se spolu a dodržovat společná pravidla.

„Na děti působí velmi mnoho vlivů při jejich formování a výchově. Jeden z těch nejdůležitějších faktorů je prostředí, ve kterém vyrůstají. Pokud jim zajistíme kontakt s přírodou, osahání si tradic, život v souladu s ročními cykly, vztah ke komunitě. Budou šťastnější, zdravější a kreativnější!“, říkají o školce její zakladatelky.

„Osobně nepreferuji tato zařízení, ale líbí se mi, že vedou děti zpět k normálnímu životu. Nevím, komu v budoucnu půjde víc o život, zda těmto dětem, které vyrůstají v realitě, kde věci pálí, studí atd. anebo těm „panenkám“ které vyrůstají ve vypolstrovaném a oblepeném prostředí“, komentovala tento týden situaci v lesní školce jedna z dívek v diskusi na facebooku.

Legislativa související s ustavením lesních mateřských škol v rámci české školské vzdělávací soustavy je zcela nová. Je tak třeba počítat s ujasňováním pravidel a pojmů ze strany konkrétních úředníků. Věříme však v úspěch vzájemné komunikace. Lesní mateřské školy jsou vzdělávací instituce předškolní výchovy, stejně jako klasické mateřské školy, jen vzdělávání dětí probíhá ve venkovním prostředí, především v lese.

Na závěr prosince loňského roku vyšla ve Sbírce zákonů dlouho očekávaná novela vyhlášky o hygienických podmínkách, která zohledňuje dobrou praxi lesních mateřských škol. Lesní mateřské školy tak mohou bezpečně vstupovat do rejstříku MŠMT. Hygienické stanice již mají předpis, podle kterého budou LMŠ posuzovat. Stihnou-li lesní školky svůj vstup do rejstříku s krajskými školskými odbory vyjednat včas, tedy během ledna, mohou jíž ve školním roce 2017/2018 fungovat v rejstříkovém režimu. Vyhláška je účinná od 14. ledna 2017.

Již nyní pracují lesní školky, stejně jako klasické školky na základě Školních vzdělávacích programů (ŠVP) vycházejících z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (RVP), což je závazný dokument MŠMT, a jeho naplňování je kontrolováno Českou školní inspekcí. Společně s lesními školkami vznikají také i kluby, do budoucna se za lesní kluby budou označovat ty ze současných lesních MŠ, které se rozhodnou, že z jakéhokoliv důvodu nevstoupí do Rejstříku škol a školských zařízení.