8. 2. 2016

V pondělí 25. ledna jednali zastupitelé a zastupitelky města Havířova v KD Radost. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se na veřejném jednání stalo.

Stavby a pozemky v Havířově

Zastupitelstvo schválilo záměr prodeje pozemků v Havířově-Městě společnosti BERNY nemovitosti s.r.o., za účelem výstavby restaurace rychlého občerstvení KFC, o němž jsme psali. Předpokládaná výměra má být 2.800 m čtverečních. Dále zastupitelé jednali o realizované stavbě „Centrum dopravní výchovy, dětské dopravní hřiště “ zřízení služebnosti inženýrské sítě na pozemku k. ú. Šumbark, parc. č. 2469/12, v rozsahu 25 m čtverečných. Vlastníkem pozemku je Autosport klub Formule v AČR, Havířov-Šumbark.

Městské půjčky

Město se rozhodlo o přeúvěrování dříve přijatých úvěrů Havířova za výhodnějších úrokových podmínek v České spořitelně, a.s., a Všeobecné úverové bance, a.s., za výhodnějších úrokových podmínek než jsou ve sjednaných smlouvách. Město se tak nyní chystá vyhlásit veřejnou zakázku na poskytnutí nového úvěru do 31. 12. 2021 a s pevnou úrokovou sazbou.

Zastupitelé si schválili odměny

Zastupitelé si dále schválili vlastní odměny: za výkon funkce člena Rady města Havířova ve výši celkem 5 575 Kč/měsíc, předseda každého výboru zastupitelstva nebo předsedy komise rady celkem 4 189 Kč/měsíc, předseda zvláštního orgánu zřízeného primátorem města 6 176 Kč/měsíc, za výkon funkce člena Zastupitelstva města Havířova celkem 1 897 Kč/měsíc s tím, že měsíční odměna bude vyplacena za každou vykonávanou výše uvedenou funkci.

Na jednání padaly dotazy od zastupitelů ČSSD zejména na situaci v MRA a SSRZ. K dotazu na výběrové řízení na nového ředitele SSRZ náměstek Vachtarčík za HpH zatím uvedl: „Já těžko můžu předjímat, protože RMH se bude výběrem ředitele na SSRZ ve středu 27. 1., takže těžko můžu teď říkat jak se k této věci postaví rada města. Já můžu pouze sdělit, že na výběrovém pohovoru se dostavili 3 ze 4 uchazečů, kteří splnili požadované kritéria a z nich komise jakoby určila pořadí pouze první místo. Další dva kandidáty nedoporučila. Ale jakým dalším způsobem bude postupovat rada města je těžko předjímat.“

Městské byty

Jednalo se i o prázdných městských bytech, to komentoval zastupitel Pavel Rapant: „ (…) Tzn. že město za rok 2015 nevybralo na nájemném za byty a nebytové prostory částku skoro 11,5 milionů korun. Když k tomu připočítáme částku 6 milionů za spotřebu energií u volných bytů, o kterých jsem hovořil minule, a kterou MRA platí, tak zjistíme, že jen za rok 2015 město přišlo Vaší nečinností o částku 17,5 milionů korun. Znova opakuji neexistuje akční plán, neexistuje jasná vize v řízení společnosti a nikomu to nevadí. A proč? Protože to pane řediteli není Vaše firma, tydle peníze nejdou z Vaší kapsy, a protože to zaplatí město a občané ve svých nájmech. A přitom je to naprosto jednoduché. Kdokoliv z nás bude mít k dispozici vlastní volný byt, tak má 2 možnosti. Buď ho pronajme za podmínek, které někdo jiný na trhu akceptuje a nebo náklady s držením bytů zaplatí ze své vlastní kapsy. A tak se ptám, proč to má město platit ze své vlastní kapsy? Proč vedení MRA proti tomu nic nedělá? Můžete nám to prosím Vás pane řediteli vysvětlit, proč město ročně přichází o částku 17,5 milionů korun? (…)“. Na tento dotaz se Ing. Pavel TICHÝ, ředitel MRA, s.r.o. rozhodl reagovat písemně.

Přednádražní prostor a vystoupení občana Hanzela

Na zastupitelstvu vystoupil také občan Jaroslav Hanzel, který diskutoval o havířovském přednádražním prostoru (přepis je doslovný):

Já jsem tento projekt četl a říkám, je to perfektní. Díky projektantům, co to stvořili a přeju Vám, aby tam to bylo udělané, co člověk potřebuje, tak jak to bylo napsané. Tu píšu. Tento projekt splňuje všechny podmínky, jaké byly skutečně řečeny. Občané Havířova to schvalují. Děkujeme projektantům za prospekt č.3. a přál bych jim, aby to udělali skutečně pořádně, perfektně pro město Havířov. Občané Havířova jsou občané, kteří jsou starší ročníky, si to zaslouží, aby nemokli a tak dále jak to bylo psané. A ještě jednu věc. Četl jsem zkrátka v novinách, prý tam ti mladí psali, že oni mají taky projektanty a že jim se to nelíbí a že nebyli pozvaní. A že občani nemají zkrátka právo vyjadřovat. Já říkám ne. Občané mají právo vyjadřovat, my tu bydlíme, je to naše město a je to v pořádku, že to se zvedlo. Gratuluji a dávám ruku na oheň, že to bude. A byl bych tak velice rád, kdyby to bylo napsané. Toto nádraží si vypomohli občané, daným výborem. To přednádraží. A to nádraží…bych řekl tak. Nuže viním tyto lidi Žáka, projektanty mladých a určitě to tam nebylo jen tak, určitě tam bylo….to podplatili, bo aby tam bylo divadlo, no tak promiňte….to jak se říká, tady bum. To je všecko a úspěch Vám přeju, dokončte to, tak jak je to tady. Děkuju Vám všeckym, že to bude.

Průmyslová zóna: Mölnlycke v areálu dolu Dukla

Občanka Havířova, která nechtěla být jmenována se pak ptala na vývoj v průmyslové zóně Dukla, o které jsme psali. Zajímalo jí: zda má švédská firma stavební povolení? Kde se vlastně průmyslová zóna nachází? Kdy se tam začne pracovat? Paní rovněž projevila zájem v zóně pracovat. Zastupitelé schválili písemnou odpověď. Podrobně jsme o tom psali již v březnu 2015.