16. 9. 2018

Systém volby obecních zastupitelů je trochu složitější, než-li jiné volby. Navíc vyvolává falešnou představu, že můžete vybírat mezi jednotlivými osobnostmi. Tak tomu ale většinou není. Přečtěte si krátkou voličskou rukověť, kterou pro vás připravili Nezávislí a Zelení.

Jeden velký hlasovací lístek obdržíte předem do schránky. Pokud by se tak nestalo, můžete si jej ještě vyžádat přímo ve volební místnosti před volbou. Volby proběhnou v pátek  5. 10. a sobotu 6. 10. 2018.

Všichni kandidující ze všech stran jsou na jednom velkém hlasovacím lístku. A máte tolik hlasů, kolik je zastupitelů. V Havířově je to 43 zastupitelů/zatupiteltek. Máte tedy přesně 43 hlasů. Svých 43 křížků tak můžete rozdělit třemi způsoby. Nezávislí a Zelení mají v těchto volbách číslo 7.

 

Varianta 1: hlas straně
Označíte celou jednu stranu (křížkem u jejího názvu).

Tím jí dáte všech svých 43 hlasů – každému kandidujícímu jeden. Čím výš je kdo na kandidátce, tím větší má šanci na zvolení.

Pozor! Když označíte velkým křížkem víc než jednu stranu, bude váš hlasovací lístek neplatný. Když označíte jednu stranu a zároveň i některé kandidující téže strany, váš lístek je platný, ale křížky u jmen jednotlivých kandidujících nemají žádný vliv na výsledek.

 

Varianta 2: hlasování napříč stranami

Označíte až 43 kandidujících různých stran (křížky u jejich jmen).

Tento způsob příliš nedoporučujeme. Hlasy pro celou stranu se totiž sčítají s hlasy pro jednotlivé kandidující. Váš hlas tak nejde primárně vašemu favoritovi, ale celé straně, tedy nejčastěji lidem z předních míst kandidátky. Váš favorit sice může přeskočit na první místo, ale jen když získá aspoň o deset procent víc křížků, než je průměrný počet křížků ostatních – a to se stává zřídkakdy. Ve skutečnosti tak volíte úplně jiné lidi, než které jste křížkovali!

Pozor! Když označíte víc než 43 kandidujících, bude váš hlasovací lístek neplatný. Když jich označíte méně, bude sice platný, ale sami jste se připravili o část hlasů.

 

Varianta 3: kombinace předchozího
Zkombinujete předchozí dvě možnosti: označíte stranu, kterou chcete podpořit nejvíc, a zároveň až 42 kandidujících z jiných stran.

V tomto případě každým hlasem pro jinou stranu ubíráte hlasy „své“ straně. Zaškrtnete-li například stranu A a pět kandidujících z jiných stran, tak pět posledních kandidujících strany A o hlasy přijde. Šance na zvolení vašich favoritů z jiných stran je i v tomto případě jen malá (pokud nejsou na předních místech kandidátky).

Zelení a Nezávislí doporučují: dejte jeden velký křížek, kterým vaši favorité dostanou největší podporu.

Senátní volby

Jak určitě víte, letos po šesti letech proběhnou v Havířově a okolí také senátní volby, resp. volby do třetiny Senátu. V prvním kole, které probíhá současně s volbami do havířovského zastupitelstva, obdržíte hlasovací lístky také do schránky. Vybírat můžete vždy jednoho kandidáta. Druhé kolo se koná o čtrnáct dní později (tedy již po komunálních volbách). Do druhého kola postupují dva kandidáti s nejvíce hlasy (pokud žádný z kandidátů neobdrží nadpoloviční většinu hlasů hled v prvním kole a stal by se tak senátorem/senátorkou). Senátní volby jsou zvláštní ještě tím, že Havířov spadá společně do volebního okrsku ještě s obcemi Bohumín, Rychvald, Petřvald, Horní Suchá, Stonava a Albrechtice. Samotné vítězství v Havířově tedy ještě neznamená, že se kandidát senátorem/senátorkou stane. Rozhoduje samozřejmě počet hlasů v celém okrsku (ve všech obcích okrsku) č. 74, zvaném Karviná. Kandiduje u nás celkem 8 kandidátů či kandidátek, z nichž můžete vybírat.