Havířovský Směrník v Ostravě

18. 7. 2015

Město jej chtělo zdemolovat, díky architektům a památkářům z NPÚ stojí havířovský symbol Směrník před budovou Národního památkového ústavu v Ostravě, slavnostní prezentace proběhla za účasti zástupců NPÚ, Dolu architektury a spolku Za krásnou Ostravu v pátek 17. července. Díky úsilí lidí, kterým nebylo jejich okolí lhostejné, bude směrník zdobit ostravský památkový ústav. Byli u toho také havířovští zelení a piráti.

Slavnostní prezentaci sochy provedl ředitel ostravského pracoviště NPÚ Michal Zezula. Plastiku Směrník vytvořil sochař Václav Uruba, který v moravskoslezském regionu zanechal řadu výrazných stop. Havířovští radní se plastiky rádi zbavili, naštěstí však nebyla zničena jako na konci roku 2012 jiná Urubova plastika v Havířově, Kosmonaut, který stával na ulici Jurije Gagarina.

Dílo Václava Uruby (1928-1983) má přitom význam, který určitě přesahuje dobu v níž vznikalo. V moravskoslezském regionu patřil mezi nejvýraznější autory tvořící pro architekturu plastiky z betonu v brutalistním stylu. Lehkost, s níž mizí tato část kulturního dědictví, je nepochopitelná a svědčí o neúctě k vlastní minulosti. Petici za záchranu havířovského Směrníku inicioval Jakub Ivánek.

Plastiku Směrník tak nyní najdete před rekonstruovaným sídlem Národního památkového ústavu, na ul.  Odboje 1941/1 v Ostravě-Fifejdách, nedaleko Ústředního autobusového nádraží v Ostravě a ostravské městské nemocnice.

Budova, kterou má NPÚ ve správě od roku 2005 pochází z roku 1933. Modernistická stavba puristických forem s klasicistní kompozicí byla postavena pro potřeby Okresního sociálně-zdravotního ústavu podle projektu architektů Karla Roštíka a Jaroslava Františka Stockar – Bernkopfa. S výjimkou let druhé světové války, kdy ji používalo gestapo, sloužila budova až donedávna zdravotnictví. Naposledy v ní sídlilo ředitelství nemocnice a několik ordinací. Národní památkový úřad ji získal v roce 2005. V roce 2010 byla budova zapsána na seznam kulturních památek ČR.

> Videozáznam ze slavnostního odhalení Směrníku

> Fotodokumetnace ze slavnostního odhalení Směrníku

 

Směrník v Ostravě 17. 7. 2015

Směrník v Ostravě 17. 7. 2015, foto: The KiVi